Ua Ru

Коротко про фільтрацію в морському акваріумі та її видах

На практиці, морським акваріумістам необхідно розуміти три типи фільтрації: механічну, хімічну і біологічну фільтрацію. Для рибних або рифових акваріумів, біологічна фільтрація є основною. Без наявності нітрифікуючих бактерій у рифових і рибних акваріумах, концентрація токсичних речовин швидко досягне смертельного рівня. Відходи, що утворюються в результаті життєдіяльності риб, швидко перетворюються на токсичний аміак.

Цей процес також відбувається в прісноводних акваріумах, але в морських акваріумах з набагато вищим рівнем pH (мінімум в 10 разів вище), така ж кількість аміаку буде в 10 разів більш токсичною.

Чим вищий рівень pH, тим більш доступний неіонізований аміак, що є токсичною формою аміаку. Тому морським акваріумістам варто пам'ятати про необхідність наявності достатньої кількості нітрифікуючих бактерій у системі для перетворення аміаку на нітрити, а потім на нітрати. Нітрати вважаються відносно нетоксичними. Бактерії повинні бути в системі ще до заселення риб в новий морський акваріум.

Саме з цієї причини ми рекомендуємо запускати акваріум на живому камені (ЖК) і використовувати велику кількість бактерій, таких як ZEObac від korallen zucht або StartUp від Prodibio на етапі запуску.

Це прискорює процес запуску і робить його більш плавним. З меншою кількістю заростей на піску і каменях. Крім того, таким чином можна значно раніше почати заселення акваріуму рибами та гідробіонтами.

Виробники та споживачі відходів

В успішних рифових акваріумах кількість відходів, що переважно є наслідком природного обміну речовин у риб і нез'їденим кормом, збалансовано з можливостями споживачів цих відходів.

Тварини-фільтратори і фотосинтезуючі симбіотичні зооксантелли, які живуть на рифотворних коралах, будуть споживати частину відходів, але інші відходи будуть накопичуватись (якщо в акваріумі зовсім мало риб). Тому в акваріумі необхідно проводити заміни води, а також використовувати механічні і хімічні методи підтримання цього життєво важливого балансу.

Накопичення відходів, зазвичай вимірюване у вигляді нітратів і фосфатів, буде впливати на виживання та зростання багатьох безхребетних. Рівень концентрації фосфатів (PO4) понад 0,1 PPM також впливає на ріст коралів. При досягненні більш високих концентрацій риф починає згасати. Високий рівень нітратів також впливає на здоров'я рифу, а ігнорування високих показників (понад 10 PPM) призводить до повільного вимирання гідробіонтів. Концентрації понад 50РРМ є критичними.

Заміна води

Один з способів зменшення концентрації небажаних відходів - це заміна води.

Багато успішних акваріумістів щомісяця замінюють 10-25% об'єму води. Однак, для того, щоб цей метод був ефективним, нова порція води повинна бути чистою, не містити фосфатів та інших відходів. Нову воду для акваріуму слід готувати з води, яка пройшла зворотний осмос та деіонізацію.

Інакше, забруднена вода з-під крана лише посилить концентрацію відходів у системі після додавання такої води для компенсації випарування або в процесі заміни води. Зверніть увагу: при значній заміні води слід перевірити, щоб солоність, температура та рН нової води відповідали показникам води в системі.

Скімінг

Протягом тривалого часу акваріумісти вважали, що скімери (також відомі як піновідділювачі) є єдиним і остаточним способом видалення відходів з системи.

Більше того, вважалося, що скімери настільки ефективні, що можуть видаляти навіть занадто багато, відповідно, залишаючи деякі корали без їжі. Проте, це твердження не має підстав.

Ми завжди використовуємо скімери, які щонайменше у два рази потужніші, ніж заявлено для об'єму акваріума. Проте, скімер все одно не здатний вирішити всі проблеми, пов'язані з забрудненням води.

Хімічна фільтрація

Акваріумісти використовують, як правило, два види хімічної фільтрації: активоване вугілля і хімічні засоби для зв'язування (поглинання) фосфатів.

На ринку є кілька засобів для поглинання PO4 - Phosphat stop від ATI та ROWAphos, два найпопулярніших засоби є дуже ефективними для видалення PO4 до практично незначних показників.

Щоб дізнатися, коли необхідно змінити наповнювач для зв'язування PO4, необхідно проводити тестування PO4, яке повинне показувати дуже низький рівень фосфатів. Тести Salifert і Nyos - ці тести ми вважаємо найточнішими і простими у використанні.

Вугілля ми використовуємо таких брендів, як: KORALLEN-ZUCHT, ATI, ROWA. На нашу думку, співвідношення ціна/якість на висоті.

Якщо у вашому акваріумі багато риб, то дуже складно підтримувати показників нітратів нижче рівня 10-PPM. Проте багато безхребетних почуваються значно краще у воді з низькими показниками нітратів.

Один з способів підтримувати низький рівень нітратів - регулярна заміна води, частота і обсяг якої залежать від ступеня біозавантаження вашого акваріума, а також від частоти і обсягу годування. Рівень нітратів можна відстежувати за допомогою спеціальних тестів на нітрати (NO3). Для зменшення нітрату та очищення води ми використовуємо такі бактерії, як ZEObac від korallen zucht і Bioptim від prodibio.

Існує безліч методик, наприклад, додавання водки або глюкози, але в цей метод ми не будемо заглиблюватися. Такі методики слід випробовувати, коли вже є досвід та розуміння процесу.

Водоростевик, система Zeovit, скраббер

Щодо системи Zeovit, є окрема стаття, яку ми рекомендуємо вам прочитати.

Щодо водоростевика, почнемо з того, що у морському акваріумі дуже рідко можна зустріти рослини. В основному там зустрічаються водорості. Вони поділяються на низькі та високі. Ми боремося з низькими водоростями, а високі культивуємо.

Водоростевик - це відділ, де знаходяться водорості, зазвичай це каулерпа або хетаморфа. Зазвичай він освітлюється цілодобово. Призначений для видалення нітратів і фосфатів.

Скраббер - це пристрій, який використовує прості водорості для видалення з морської води: - металів; - фосфатів; - нітратів; - неорганічних сполук; - аміаку. Скраббер допомагає скімеру утилізувати органіку, покращуючи загальне фільтрування в акваріумі. Головне - скраббер допомагає видалити небажані водорості з дисплея акваріума.

Пристрій не використовує корисні речовини, одночасно поглинаючи фосфати і нітрати. Для створення освітлення найкраще підходять енергозберігаючі лампи з кольоровою температурою 2700 К.

Лампи розташовуються на відстані 10-15 сантиметрів від скраббера. Скраббер зазвичай починає працювати з повною ефективністю після восьмого очищення, хоча перші результати у боротьбі з фосфатами і нітратами стають помітними вже після третьої-четвертої чистки екрана. Екран очищують один раз на тиждень, залишаючи на ньому трохи водоростей.

Дата: 13 серпня 2019