Ua Ru

Утримання морського акваріума: помилки

Утримання морського акваріума - це захоплююче хобі, повне цікавих завдань, але іноді ці завдання можуть здатися занадто складними і недосяжними. Продовжуйте читати, щоб дізнатися про десять основних помилок, які роблять початківці акваріумісти, щоб ви могли їх уникнути.

Морські риби, особливо тропічні, є одними з найяскравіших видів у світі. Нажаль, вони також є одними з найскладніших риб для утримання в домашньому акваріумі. Краса і унікальність цих рибок - ось що приваблює багатьох до хобі, присвяченого морським акваріумам, і у багатьох випадках саме складнощі заохочують їх ще більше занурюватися в це хобі.

Незважаючи на те, що іноді вирощування і підтримка процвітаючого морського акваріума є складним, це також надзвичайно захоплююче - ви можете бачити, як кольорові живі істоти розквітають прямо перед вашими очима. Але це не означає, що все завжди буде йти гладко. Насправді, навіть у найбільш досвідчених любителів морських акваріумів є щонайменше одна історія катастрофи.

Так як підвищити свої шанси на успіх в утриманні морського акваріума власними силами? Все починається з дослідження - чим більше ви знаєте, тим легше вам буде і краще для мешканців вашого морського акваріума. Проте це вимагає більшого, ніж просте початкове дослідження. Ви повинні знати, які помилки робили інші акваріумісти і як їх уникнути - ось де вам допоможе ця стаття.

Тут ви знайдете багато докладної інформації про те, як впоратися з проблемами, що виникають у морському акваріумі, включаючи деякі найпоширеніші помилки та способи їх уникнення. Якщо ви готові дізнатися, як стати кращим любителем морських акваріумів, просто продовжуйте читати!

Чому так складно утримувати морський акваріум?

Завдяки сучасним технологіям утримувати акваріум з морською водою вдома набагато простіше, ніж це було кілька десятиліть тому. Однак це не означає, що це зовсім просто. З акваріумом з прісної води вам потрібно підтримувати певний баланс хімічного складу води, але у вас трохи більше простору для маневру, ніж з морським акваріумом. Морським мешканцям потрібний певний рівень солоності, і може бути складно підтримувати оптимальний рівень солоності води, якщо враховувати такі фактори, як випаровування, додавання балансування тощо. Але це не єдине завдання, з яким потрібно справлятися!

Помічаючи стабільну солоності в вашому акваріумі, вам також потрібно дбати про температуру та освітлення в акваріумі. Ці речі особливо важливі, якщо у вас є корали в акваріумі. Деяким видам коралів потрібне сильне освітлення, а іншим ні. Ви також повинні мати на увазі, що ідеальне середовище для коралів та інших безхребетних може не відповідати вимогам акваріуму для деяких морських риб. Вам доведеться знайти правильний баланс.

Останній аспект, що робить утримання морських акваріумів особливо складним, полягає в тому, що загальні вимоги до утримання набагато вищі. Тоді як ви можете бути достатньо впевнені, що ваш акваріум з прісною водою буде в порядку, якщо ви вирушите у відпустку на тиждень, морський акваріум може стати у гірше становище, якщо його залишити без нагляду навіть на два або три дні. Деякі завдання обслуговування також не завжди можна автоматизувати, якщо ваш бюджет обмежений.

Які 10 основних помилок роблять любителі морських акваріумів?

Тепер, коли ви краще розумієте, які проблеми виникають при рішенні вирощувати та утримувати морський акваріум, ви можете краще зрозуміти, які помилки схильні робити початківці акваріумісти. Тут ви знайдете огляд десяти найпоширеніших помилок у акваріумах з морською водою, а також кілька порад, як вирішити цю проблему:

Помилка №1: Недостатнє дослідження та планування

Недостатнє дослідження та планування - найбільша помилка, яку роблять багато початківців акваріумістів. Це особливо характерно для любителів, які мають досвід роботи з прісноводними акваріумами, оскільки багато людей вважають, що вони будуть схожими. Проте реальність така, що акваріуми з морською водою складніші з точки зору налаштування та обслуговування, тому якщо у вас немає міцного фундаменту знань для початку, ви можете зіткнутися з великою кількістю проблем, які краще уникнути, ніж виправляти.

Недостатньо витратити годину або дві на читання про морські акваріуми, перш ніж замовити морський акваріум, необхідні аксесуари та обладнання. Морське середовище може бути складним, особливо в невеликих акваріумах, і якщо ви не знаєте, як вирішувати проблеми по мірі їх виникнення, ви можете бути приречені на невдачу. Однак вам потрібно більше, ніж просто загальне дослідження, вам потрібно детально спланувати все, особливо коли мова йде про мешканців акваріума.

У той час як багато прісноводних акваріумних риб терплячі до незначних коливань температури в акваріумі та хімічного складу води, морські риби, як правило, більш чутливі. Залежно від навколишнього середовища, з якого вони походять, морські риби ставлять особливі вимоги до хімічного складу води, солоності та температури води. Якщо ви не знаєте, які саме вимоги ставляться до риби, яку ви плануєте утримувати, ви не зможете пристосувати середовище свого акваріума до цих вимог. Ви також повинні бути впевнені, що всі ваші мешканці, яких ви вже маєте в своєму акваріумі, включаючи живі камені, рибу, корали та інших безхребетних, сумісні, перш ніж ви почнете поселяти до них нових риб або корали.

Рішення: щоб забезпечити найкращі шанси на успіх з вашим першим акваріумом з морською водою, вам потрібно витратити значну кількість часу на дослідження. По-перше, вам потрібно вирішити, який тип акваріума ви хочете утримувати - лише риба, риба з живими каменями або рифовий акваріум. Кожен з них має свій унікальний набір завдань, тому переконайтеся, що ви чітко розумієте, що вимагає кожен тип акваріума, перед тим як зробити свій вибір.

Після цього ви можете перейти до конкретних характеристик мешканців, яких ви хочете тримати у своєму акваріумі, це визначить ідеальні параметри акваріума. Як тільки ви дізнаєтеся, яке середовище потрібно підтримувати у вашому акваріумі, ви зможете вибрати найкраще обладнання для роботи, і тоді все, що залишиться, це фактична настройка та обслуговування.

Помилка №2: вибір неправильного розміру акваріума

Навіть якщо ви заздалегідь проведете дослідження, ви можете помилитися, коли приходить час вибору правильного розміру для вашого акваріума з морською водою. Багато початківців акваріумістів вважають, що менші акваріуми будуть легшими у догляді, ніж великі, хоча насправді все навпаки - принаймні до певної міри. Зверніть увагу на той факт, що самий океан коливається у відносно невеликій мірі, коли йдеться про такі речі, як солоність та хімічний склад води. Чому? У більшості через обсяг води.

Уявіть собі: у вас є маленька склянка з водою та велике відро з водою. Тепер додайте у кожне по краплі червоного їстівного фарбника і подивіться, що станеться. У маленькій склянці вода швидко розповсюджується і забарвлюється в темно-червоний колір. Однак у великому відрі з водою фарбник розповсюджується повільніше, і, в результаті, зміна кольору менш помітна. Тепер подумайте про це в контексті морського акваріума. Якщо станеться щось, що може змінити хімічний склад води в акваріумі, ці зміни матимуть менший вплив на акваріум з великим об'ємом води, ніж на акваріум меншого розміру.

Але що саме це означає? Це просто означає, що великі акваріуми менш схильні до різких і значних змін, таких як температура води та хімічний склад води. Якщо ви допустите помилку (і ви, ймовірно, зробите це, коли тільки починаєте), більший акваріум дозволяє вам трохи більше простору для маневру, щоб внести необхідні корективи, ніж менший акваріум. Це не означає, що вам не потрібно бути обережним, але великі акваріуми, як правило, більш терплячі.

Рішення: якщо ви не хочете ризикувати вбити всіх мешканців вашого морського акваріума з рибою і коралами, коли зробите помилку, ви можете подумати про те, щоб почати з досить великого акваріума - найбільшого акваріума, який ви можете собі дозволити обладнати та обслуговувати. Якщо ви маєте обмежений бюджет, спочатку виберіть розмір акваріума, а потім виберіть відповідних мешканців для нього.

Помилка № 3: Покупка вживаного обладнання

Стати любителем морського акваріума - це не дешеве задоволення. Насправді, сам акваріум може бути найбільш дешевою річчю у вашому списку! Коли ви починаєте досліджувати і планувати свій перший морський акваріум, ви можете бути шоковані, як швидко накопичуються витрати. Проте, не робіть помилку і ніколи не купуйте вживане обладнання! Краще зробити більші початкові інвестиції наперед, ніж платити ціною у майбутньому.

Наразі ви добре розумієте, що підтримка стабільного середовища в акваріумі є першорядною у морському акваріумі. Хоча вам доведеться виконувати певні завдання з технічного обслуговування самостійно, стабільність вашого акваріуму в значній мірі залежить від вашого обладнання, системи фільтрації, білкового знепіллювача, водяних насосів і т.д. Існує багато різних типів фільтрації, обігрівачів та іншого обладнання, тому вам потрібно все серйозно дослідити, перш ніж зробити свій вибір. Якщо ви цього не зробите, ви можете втратити багато грошей, коли виявите, що вам потрібно замінити початкове обладнання, оскільки воно просто не виконує свою роботу.

Рішення: досліджуючи і плануючи свій акваріум, подумайте про те, яке обладнання вам знадобиться для підтримки ідеального середовища в вашому акваріумі. Певні типи обладнання, такі як фільтри і системи нагрівання, охолодження, призначені для різних розмірів акваріума, тому можна легко вибрати правильний розмір, якщо ви вирішите, яке обладнання хочете використовувати. Ви також повинні подумати про те, як окремі частини обладнання будуть працювати разом - рекомендується використовувати систему, так звану САМП (система автоматичного керування акваріумом), щоб ви могли розмістити всі ваші пристрої в одному місці.

Помилка №4: Поспіх

Після безлічі потрачених годин на вивчення мешканців морських акваріумів та вимог до їх утримання, ви, можливо, захочете поспішити і почати. Проте, як і багато речей у житті, якщо ви не поспішатимете і зробите все правильно з першого разу, ви звільните себе від багатьох проблем і душевних мук у майбутньому. Після придбання акваріуму і збирання обладнання не спішіть з встановленням. Якщо ви вирішите використовувати живі камені у своєму акваріумі, вам потрібно дати їм час для акліматизації, перш ніж додавати будь-яких риб або інших мешканців. Чому? Справа в азотному циклі.

Азотний цикл - це те, що забезпечує правильну роботу вашого акваріуму - він гарантує, що вода в вашому акваріумі не стане отруйною для ваших риб. Ось що вам потрібно знати: коли ваші риби та інші мешканці акваріума споживають їжу, вони виробляють відходи, які накопичуються в акваріумі. Коли ці відходи (разом з нез'їденим кормом для риб та іншою органічною речовиною) розкладаються, вони утворюють аміак - речовину, що є отруйною для риб. На щастя, у акваріумі проживають корисні бактерії, які розщеплюють аміак, перетворюючи його на нітрити, а потім на нітрати, які менш шкідливі. Коли ви здійснюєте регулярну заміну води, ви видаляєте нітрати з акваріуму.

Проблема, з якою зіткнуться багато початківців акваріумістів, полягає в тому, що для створення достатньої колонії корисних бактерій потрібен час, особливо у великому акваріумі. Ці бактерії проживають переважно на живих каменях та в підстилці акваріума. Чим більше риби та інших мешканців ви плануєте тримати у своєму акваріумі, тим більше корисних бактерій вам знадобиться, щоб справитися з так званим біологічним навантаженням в акваріумі. Якщо ви спробуєте додати рибу в акваріум занадто швидко, біологічне навантаження може перевищити здатність вашої біологічної системи фільтрації (ціх корисних бактерій) розщеплювати аміак, і ви можете отруїти рибу та корали.

Рішення: не існує жорсткого правила про те, як довго ви повинні дати акваріуму "прояснитися", перш ніж додавати рибу та корали - кожен акваріум є повністю унікальним і вимагає індивідуального підходу. Найкраще, що ви можете зробити, - це купити тести і перевіряти воду кожні кілька днів, поки в акваріумі не настане азотний цикл. Ви повинні очікувати, що цей процес займе принаймні один тиждень, а можливо, два або три. Коли ви вперше почнете тестувати воду, ви помітите, що рівень аміаку в акваріумі починає зростати. З часом вміст аміаку знизиться, а нітрити збільшаться, потім вони знизяться, а нітрати збільшаться. Коли і аміак, і нітрити опустяться до 0, ваш акваріум пройшов процес дозрівання.

Помилка №5: Перевантаження системи - занадто багато риби

Точно так само, якщо не дати вашому акваріуму часу для повноцінного запуску перед додаванням риби, це може перевантажити вашу біологічну систему фільтрації. Коли ви занадто швидко додаєте до свого акваріуму занадто багато мешканців, ви, ймовірно, зіткнетесь з так званим "синдромом нового акваріуму". Фактично, ви шокуєте систему - раптово збільшуючи біологічне навантаження на акваріум понад те, з чим може справитися ваша поточна колонія корисних бактерій. Це також може статися, коли ви додаєте новий живий камінь в уже зациклений бак. Результат? Умови в вашому акваріумі стають небезпечними (навіть токсичними) для риби, і вони можуть загинути.

Рішення: Будь-який досвідчений любитель морських акваріумів скаже вам, що створення морського акваріума - це марафон, а не спринт. Оскільки баланс у замкнутому морському середовищі дуже хиткий, будь-які зміни потрібно вносити повільно і з мінімально можливим ступенем. По-перше, вам потрібно переконатися, що ваш акваріум повністю зациклився, перед тим як додавати будь-яку рибу, і навіть у цьому випадку вам потрібно додавати її повільно та належним чином адаптувати. Не робіть помилку, раптово додаючи ще одну рибу або безхребетних. Це може здатися незначною зміною, але наслідки можуть бути серйозними.

Помилка №6: Неналежне тестування та обслуговування

Після того, як ваш акваріум повністю налаштований і запущений, не думайте, що ваша робота виконана! За мірою того, як мешканці вашого акваріуму виробляють відходи, азотний цикл набирає обертів, і хімічний склад у вашому акваріумі буде коливатися. Щоб рівень нітратів не став токсичним, необхідно регулярно замінювати воду. Проблема полягає в тому, що ви не можете просто налити нову воду в акваріум - вам потрібно переконатися, що вода, яку ви додаєте до акваріуму, має правильний баланс мікроелементів, а також правильну солоність.

Таке доливання води в акваріум - одна з найпоширеніших помилок, які роблять любителі, особливо якщо вони мали досвід з прісноводним акваріумом. При заміні води вам потрібно не тільки додати нову воду в акваріум, але й додати замість випарованої води. Багато любителів не розуміють, що коли вода випаровується з акваріума, сіль і мінерали залишаються. З цієї причини вам доведеться використовувати трохи прісної води після системи зворотного осмосу при доливанні води.

Рішення: як дізнатися, коли рівні мінералів та солоності у вашому акваріумі виходять за межі оптимальної зони? Вам потрібно щотижня перевіряти воду в акваріумі за допомогою набору для тестування акваріумної води. Вам потрібно буде перевіряти і вести записи про мінімальний рівень солоності, рН, КН, нітратів, кальцію та фосфатів у вашому акваріумі. Якщо ви перевіряєте свій акваріум раз на тиждень, ваші записи результатів допоможуть вам встановити базові або "нормальні" показники для вашого акваріуму. Під час майбутніх тестів, якщо результати значно відрізняються, ви дізнаєтеся, що щось не так і зможете прийняти міри, щоб виправити це.

Помилка №7: Перегодовування або неправильне годування

Одна з найпоширеніших помилок недосвічених акваріумістів (як прісноводних, так і морських) - це перегодовування риб. Ви можете бути здивовані, дізнавшись, наскільки мало їжі насправді потрібно більшості риб. Вони можуть їсти стільки їжі, скільки ви їм пропонуєте, але їх фактичні потреби у харчуванні, ймовірно, будуть набагато нижчі. Перегодовуючи рибу, ви ризикуєте порушити хімічний склад води в акваріумі. Чим більше риба їсть, тим більше відходів вона виробляє, не кажучи вже про нез'їдений рибний корм, який осідає на дні акваріума.

Рішення: хоча у різних риб різні потреби, найкраще практичне правило - годувати риб рівно стільки, скільки вони можуть з'їсти протягом трьох-п'яти хвилин. Можливо, вам доведеться годувати рибу кілька разів на день, залежно від їх потреб, але не годуйте їх одним разом більше, ніж вони можуть з'їсти, перш ніж корм почне тонути. Ви також повинні піклуватися про те, щоб годувати своїх рибок якісним та різноманітним харчуванням, щоб підтримувати їх здоров'я та оптимальний стан.

Помилка №8: Додавання нових тваринок без акліматизації

Під час обслуговування вашого акваріуму може настати час, коли ви захочете додати нових мешканців. Перед тим, як ви це зробите, обов'язково проведіть невелике дослідження, щоб переконатися, що мешканець, якого ви додаєте, сумісний з вашими поточними умовами акваріума - не робіть помилку, намагаючись змінити параметри вашого акваріума відповідно до нової риби. Як тільки ви переконаєтесь, що риба зможе вижити у вашому акваріумі, ви можете купити її. Однак, що вам категорично не слід робити, так це принести додому нову рибу і відразу ж кидати її у акваріум - це рецепт, як мінімум, однієї мертвої риби, а результати можуть вплинути і на решту вашого акваріума.

Рішення: коли ви будете готові додати рибу, робіть це повільно, даючи рибі достатньо часу, щоб адаптуватися до нового акваріума. Існує кілька різних методів акліматизації нових риб, але методи, які працюють для прісноводних риб, можуть не підійти для морських риб. Найкращий метод акліматизації називається "крапельний метод". Зазвичай ви виливаєте з пакета з рибою воду у відро або інший контейнер. Потім берете шланг (від крапельниці, наприклад) і вставляєте його у ваш акваріум. Налаштовуєте його так, щоб вода капала з вашого акваріума в відро з новою рибою. Зачекайте принаймні 30 хвилин, щоб ваша риба повністю адаптувалася до нових параметрів, потім можете додати рибу в свій акваріум.

Помилка №9: Покупка тварин у неперевірених постачальників

Ви не тільки повинні бути обережними при додаванні нової риби до свого акваріуму, але також дуже уважними до того, де ви купуєте рибу і корали. Може виникнути спокуса обрати простий варіант і просто купити у першого найближчого постачальника, але це може бути нерозумним вибором. Риба, яку ви привозите додому, може бути хворою. Додавання хворої риби до акваріуму може призвести до загибелі всіх риб, які вже живуть у вашому акваріумі.

Рішення: Якщо ви хочете наповнити свій акваріум здоровою рибою і коралами, вам потрібно купувати тварин у надійного постачальника. Якщо ви вирішили зробити покупку в Інтернеті, знайдіть постачальника, який дозволить вам побачити, яку саме рибу ви купуєте, і переконайтеся, що його методи доставки гарантують, що риба буде доставлена живою.

Помилка №10: Недостатнє освітлення, циркуляція або фільтрація.

Кожний акваріум з морською водою унікальний, тому не існує точної формули, якою потрібно керуватися, коли мова йде про освітлення акваріуму, циркуляцію та фільтрацію - все залежить від індивідуальних потреб мешканців вашого акваріуму. Багато початківців-любителів морських акваріумів не розуміють, що морське середовище відрізняється від прісноводного. Якщо у вас немає досвіду роботи з акваріумами з прісною водою, легко забути, що освітлення акваріуму виконує не лише естетичну функцію. Якщо у вашому акваріумі є живі камені або корали, вам потрібно переконатися, що освітлення в вашому акваріумі достатнє, оскільки воно дійсно забезпечує фотосинтезуючим організмам необхідну енергію для життя.

У акваріумі з морською водою особливо важливі не тільки освітлення, але й циркуляція та фільтрація. Океан повний течій - рухів, які несуть частки їжі, а також продукти життєдіяльності. Циркуляція особливо важлива для рифових акваріумів, оскільки завдяки течії корали отримують харчування, а течія забирає відходи, які вони виділяють. Фільтрація також надзвичайно важлива, оскільки вона допомагає видалити ці відходи, підтримуючи чистоту води в вашому акваріумі та високу якість води. Якщо один з цих трьох аспектів недостатній у вашому акваріумі, це може мати смертельні наслідки для його мешканців.

Рішення: Для підбору правильного балансу освітлення, циркуляції та фільтрації потрібно трохи випробувань і помилок. На самому початку вам потрібно провести дослідження та спланувати з урахуванням типу акваріуму та мешканців, яких ви бажаєте мати. Однак, після того, як ваш акваріум налагодиться, вам потрібно буде підтримувати правильний баланс. Тут на сцену вступає щотижневе тестування води. Знову ж таки, коли ви перевіряєте воду в акваріумі, ви повинні записувати результати, щоб знати, що є "нормальним" для вашої системи. Якщо вам потрібно внести зміни в освітлення, циркуляцію або фільтрацію, запис ідеальних параметрів акваріума також буде важливим, щоб допомогти вам повернутися до цього оптимального балансу.

Які висновки?

На цей момент ви повинні мати більш глибоке і повне уявлення не лише про вимоги до утримання морського акваріума, а й про проблеми, з якими можете зіштовхнутися. Однак те, що ви прочитали про типові помилки, не означає, що ви автоматично готові розпочати роботу зі своїм власним акваріумом. Особливо, якщо ви новачок в акваріумістиці з морською водою, вам ще є чому вчитися!

Отже, ваш наступний крок - серйозно задуматися. Скористайтеся інформацією, яку ви отримали з цієї статті, і ретельно продумайте всі деталі та проблеми, пов'язані з проектуванням та вирощуванням морського акваріума.

Поставте собі наступні запитання:

  1. Який саме морський акваріум ви бажаєте? Чи буде це рифовий акваріум або акваріум з рибками - вирішуєте лише ви.
  2. Якого розміру акваріум ви бажаєте?
  3. Яі мешканців акваріума і скільки їх можна розмістити?

Ці питання є простими, але водночас одними з найважливіших, на які вам потрібно відповісти, перш ніж навіть подумати про покупку будь-яких матеріалів або обладнання. Ваші відповіді на ці запитання фактично висунуть на передній план цілий ряд інших питань. Тільки коли у вас є чітке уявлення про те, що саме ви хочете отримати від морського акваріума, ви можете переходити від етапу дослідження до етапу планування.

Якщо ви маєте намір створити морський акваріум, знайте, що це буде значно відрізнятися від вирощування прісноводного акваріума і в багатьох відношеннях буде складніше. Чим більше досліджень ви проведете напередодні, тим краще. Візьміть до серця розглянуті вище поширені помилки (і їх рішення), коли почнете планувати, як підвищити свої шанси на успіх. Бажаю успіху!

Дата: 24 листопада 2020